Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to nurt terapeutyczny, polegający na dochodzeniu do celu – rozwiązywaniu trudnej sytuacji, poprzez wyszukiwanie i uświadamianie klientowi jego możliwości i mocnych stron. W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach unika się wracania do przeszłości, większość uwagi kierując na teraźniejszość i przyszłość.

TSR – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy – SFBT) – to określenie jednej z metod podejścia terapeutycznego. TSR w Polsce stosowana jest od lat 90. i z każdym rokiem cieszy się coraz większym uznaniem.

Zalety terapii krótkoterminowej

  • Szybsze wyniki – Terapia krótkoterminowa może przynieść pozytywne efekty szybciej niż długoterminowa. Dla niektórych klientów ważne jest, aby odczuć szybko efekty poprawy swojego samopoczucia, a terapia krótkoterminowa jest w stanie to zapewnić.

  • Koncentracja na rozwiązaniach – Terapia krótkoterminowa nie koncentruje się na problemach z którymi klient przychodzi do gabinetu, a na rozwiązaniach jakie można wspólnie stworzyć, aby osiągnąć ustalony przez klienta cel. Oznacza to, że terapia nie sprowadza się do rozwiązania problemu, natomiast pomaga klientowi zidentyfikować i ustalić cele, które mają wpływ na jego życie.

  • Efektywność w szukaniu rozwiązań – Terapia krótkoterminowa jest skuteczna w niwelowaniu objawów m.in. zaburzeń lękowych, depresji, trudności w relacjach czy traumy. Dzięki ukierunkowaniu na cele i pomoc, terapia krótkoterminowa może być skuteczna w leczeniu złagodzenia objawów i poprawy funkcjonowania klienta.

  • Samopomoc i rozwój umiejętności – Terapia krótkoterminowa może skupić się na rozwoju umiejętności i nauce stosowania narzędzi, które klienci mogą używać w swoim życiu. To pozwala na wydobywanie i wzmacnianie zasobów oraz rozwijania strategii na przyszłość, które mogą być wykorzystywane przy budowaniu kolejnych rozwiązań.

  • Mniej kosztowna – Zwykle terapia krótkoterminowa jest mniej kosztowna niż długoterminowa. Terapia krótkoterminowa zwykle składa się z określonej liczby sesji, np. 6-12. Liczbę sesji ustala się na podstawie celów terapeutycznych oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.

  • Równie skuteczna jak terapia długoterminowa – Chociaż terapia krótkoterminowa trwa krócej, to nadal może przynieść takie same korzyści, co terapia długoterminowa. Odpowiednie nastawienie klienta i współpraca z terapeutą mogą mieć bardzo dobre efekty, nawet jeśli terapia jest krótkoterminowa. Terapia krótkoterminowa może być skutecznym narzędziem dla klientów, którzy pragną szybko zobaczyć pozytywne wyniki, którzy mają określony budżet, a także dla tych którzy mają ograniczoną ilość czasu.

Umów się na wizytę online.

Umów się na wizytę online.

Wybierz swój dogodny termin klikając w przycisk poniżej:

Umów